Egy külön tanulmányt is megérne, miért válik marketingeszközzé a diktatúra, hiszen kész galériát tesznek ki azok a portrék, amelyekkel borokat (vagy snapszot) akarnak eladni a kereskedők. Miért elég egy szörnyű korra emlékeztető portré ahhoz, hogy jobb eséllyel adjanak el vele egy egyébként ki tudja milyen minőségű bort...?
Persze nem mindenhol. Ausztria például érzékenyen reagált. Amikor egy kereskedő Hitler arcképével felcímkézett bort akart forgalmazni, perbe fogták, mondván sérti a „nácizmus dicsőítésének tilalmáról” szóló osztrák törvényt. Az egy éves eljárás végül azzal zárult, hogy ejtették a vádat, mert nem találtak bizonyítékot arra, hogy valóban törvénysértés történt volna. A vizsgálat megállapítása szerint a vállalkozó nem ideológiai célokat követett, hanem csak keresni akart.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a kereskedő azonnal abba is hagyta az interneten árult hitlerbor értékesítését, amikor kiderült, hogy az esetleg az osztrák törvényekbe ütközhet, így tehát emiatt is okafogyottá vált az eljárás.
Korábban volt már eljárás Olaszországban is: 2007-ben elkoboztak 20 (!) borcímkét, amelyen Hitler magasba lendített karral és kedvenc tábornokaival, Göringgel, Himmlerrel és Rudolf Hessel látható. Az eset Bolzanoban történt, és az ottani államügyész úgy ítélte meg, a címkék megvalósítják az „emberiség elleni bűnök elkövetőinek dicsőítése” tényállást, és elkobzandók. Hogy a címke megrendelője milyen egyéb büntetést kapott, arról nem szólnak a hírek.
![]() |
Picasso, Modigliani és a Mona Lisa is címkére kerül |
A cég 30 különböző szőlőtermelő kisgazdasággal áll kapcsolatban, felvásárolják a szőlőt, évi 2500 hektoliternyi bort készítenek, 100 ezer palackot értékesítenek. (A különbség talán folyó borként fogy el.) De grappa is rendelhető a nevezetes címkékkel. Az eladott borok fele fogy el az 50 különböző történelmi címke valamelyikével (amelyek között vannak klasszikus festmények is, mint a Mona Lisa vagy Picasso Guernicája).
![]() |
A betiltott "tocai" néven is árulnak bort |
És még egy apróság: Jimmy Carter arcképe is feltűnik egy palackon. (Lehet, hogy ez másik cég terméksorozata...) Mi lehet a magyarázat? Miért kerül a diktátorok sorozatába egy volt amerikai elnök? Ráadásul úgy, hogy portréja alatt cirill betűkkel az áll „.rezsnyev” – azaz nagy valószínűséggel Brezsnyev, a volt szovjet pártfőtitkár? A két politikus ugyan találkozott egymással (SALT-II. szerződés, Bécs) – csak nem összekeverte őket a címke tervezője?